روابط سیاسی

وضعیت روابط دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلوونی

روابط سیاسی:

جمهوری اسلوونی در سال 1991 میلادی از یوگسلاوی سابق اعلام استقلال کرد و در همان زمان وزارت امور خارجه کشورمان با انتشار بیانیه‌ای، استقلال اسلوونی را در تاریخ 21 اسفند 1370 به رسمیت شناخت و بدین ترتیب روابط رسمی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلوونی همزمان با استقلال آن کشور آغاز گردید. یک سال پس از آن، وزیر امور خارجه جمهوری اسلوونی عازم تهران شد و در جریان این سفر، پروتکل همکاری‌های سیاسی بین دو وزارت امور خارجه امضاء شد.

دولت اسلوونی در سال 1372 به رغم تعداد محدود سفارتخانه‌های خود در خارج از کشور به خصوص در حوزه آسیا و اقیانوسیه، اقدام به گشایش سفارت خود در تهران نمود. در عین حال، جمهوری اسلامی ایران نیز یک سال پیش از آن یعنی در سال 1371 سفیر کشورمان در اتریش را به عنوان سفیر آکردیته در لوبلیانا معرفی نموده بود.

در سال 1391، اسلوونی به دلیل مشکلات اقتصادی و کمبود بودجه، اقدام به بستن چند سفارتخانه خود در سراسر جهان از جمله سفارتش در تهران نمود و سفارت خود در آنکارا را به عنوان آکردیته در ایران تعیین کرد.

لازم به ذکر است، سفارت جمهوری اسلامی ایران در لوبلیانا نیز در سال 1389 و با عزیمت مرحوم محمد رحیم آقایی پور (که در فاجعه منا به درجه عظیم شهادت نائل شد) به عنوان اولین سفیر (مقیم) کشورمان در اسلوونی، فعالیت خود را در این کشور آغاز کرد.

حصول توافق هسته‌ای و پس از آن اجرایی شدن برجام که با سفر مقامات عالی‌رتبه سیاسی کشورهای جهان بویژه اروپایی به کشورمان همراه شد، عزم مقامات سیاسی اسلوونی را به منظور توسعه مناسبات با کشورمان دو چندان کرد.

سفر رئیس‌جمهور اسلوونی به جمهوری‌اسلامی‌ایران و بازگشایی سفارت اسلوونی در تهران:

آقای بروت پاخور رئیس جمهوری اسلوونی در رأس یک هیأت عالی رتبه سیاسی و اقتصادی 80 نفره و همراهی دو وزیر امور خارجه و توسعه اقتصادی و فناوری اسلوونی، از عصر دوشنبه 01 آذر 95 تا بامداد پنجشنبه 04 آذر 94 به جمهوری اسلامی ایران سفر نمود.

در این سفر علاوه بر برنامه ها و دیدارهای مختلف با مقامهای عالی نظام جمهوری اسلامی ایران، طی مراسمی با حضور و سخنرانی جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه کشورمان، سفارت جمهوری اسلوونی در تهران رسماً بازگشایی شد.

آقای کارل ویکتور اریاوتس معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه جمهوری اسلوونی در خلال سفر رئیس جمهوری اسلوونی به کشورمان، روز چهارشنبه 03 آذر 1395 به طور جداگانه با جناب آقای دکتر ظریف در محل وزارت امور خارجه کشورمان ملاقات نمود. در این دیدار، پیرامون توسعه روابط دوجانبه و تقویت رایزنی های سیاسی بین دو کشور بحث و تبادل نظر صورت گرفت. 

 

خانم کریستینا رادِی به عنوان سفیر جدید جمهوری اسلوونی، روز پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 وارد تهران شد.وی در تاریخ 30 خرداد 1396 با تقدیم استوارنامه خود به جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران رسماً کار خود را آغاز کرد.