امروز دوشنبه  ۱۸ فروردين ۱۳۹۹
2019/08/11 - 18:21

پیام به حجاج بیت‌الله الحرام

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به زائران بیت الله الحرام، برائت از مستكبران و در رأس آن آمریكا را به ‌معنی برائت از مظلوم‌كشی و جنگ‌افروزی، محكوم كردن كانونهای تروریسم از قبیل داعش و بلك‌واتر آمریكائی، نهیب امت اسلامی بر سر رژیم كودك‌كش صهیونیست و پشتیبانان و كمك‌كنندگان آن و محكومیت جنگ‌افروزیهای امریكا و دستیارانش در منطقه‌ی حساس غرب آسیا و شمال آفریقا دانستند و با تأكید بر قرار داشتن مسئله فلسطین در رأس همه مسائل سیاسی مسلمانان، خاطرنشان كردند: ترفند معامله‌ قرن كه به‌وسیله آمریكای ظالم و همراهان خائن آن زمینه‌سازی می‌شود، جنایتی در حق جامعه‌ بشری است. همگان را به حضور فعال برای شكست این مكر دشمن فرا می‌خوانیم و به حول و قوه‌ الهی آن را و همه ترفندهای دیگر جبهه‌ استكبار را در برابر همت و ایمان جبهه‌ مقاومت محكوم به شكست می‌دانیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی‌به زائران بیت الله الحرام، برائت از مستكبران و در رأس آن آمریكا را به ‌معنی برائت از مظلوم‌كشی و جنگ‌افروزی، محكوم كردن كانونهای تروریسم از قبیل داعش و بلك‌واتر آمریكائی، نهیب امت اسلامی‌بر سر رژیم كودك‌كش صهیونیست و پشتیبانان و كمك‌كنندگان آن و محكومیت جنگ‌افروزیهای امریكا و دستیارانش در منطقه‌ی حساس غرب آسیا و شمال آفریقا دانستند و با تأكید بر قرار داشتن مسئله فلسطین در رأس همه مسائل سیاسی مسلمانان، خاطرنشان كردند: ترفند معامله‌ قرن كه به‌وسیله آمریكای ظالم و همراهان خائن آن زمینه‌سازی می‌شود، جنایتی در حق جامعه‌ بشری است. همگان را به حضور فعال برای شكست این مكر دشمن فرا می‌خوانیم و به حول و قوه‌ الهی آن را و همه ترفندهای دیگر جبهه‌ استكبار را در برابر همت و ایمان جبهه‌ مقاومت محكوم به شكست می‌دانیم.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی كه صبح امروز حجت‌الاسلام والمسلمین نواب (نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی) آن را در صحرای عرفات قرائت كرد، به این شرح است:

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

والحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی رسوله الكریم الامین، محمّد خاتم النّبیّین، و علی آله المطهّرین سیّما بقیّة الله فی الارضین، و علی اصحابه المنتجبین و من تبعهم باحسان الی یوم الدّین.


 موسم حج در هر سال، میعاد رحمت پروردگار بر امّت اسلامی است. فراخوان قرآنیِ « وَ اَذِّن فِی النّاسِ بِالحَج»،(۱) دعوت همگان در طول تاریخ بر سر این سفره‌ی رحمت است تا هم دل و جان خداجوی و هم نگاه و اندیشه‌ی خردورز آنان از بركات آن بهره‌مند گردد و هر سال درسها و آموخته‌های حج، به وسیله‌ی جماعاتی از مردم به سراسر جهان اسلام برسد.


 در حج، اكسیر ذكر و عبودیّت كه عنصر اصلی در تربیت و پیشرفت و اعتلای فرد و جامعه است، در كنار اجتماع و اتّحاد كه نماد امّت واحده است، و همراه با حركت بر گرد مركز واحد و در مسیری با هدف مشترك كه رمز تلاش و تحرّك امّت بر پایه‌ی توحید است، و با یكسانی آحاد حج‌گزار و نبود تمایز كه نشانه‌ی برداشتن تبعیض‌ها و همگانی كردن فرصتها است، مجموعه‌ای از پایه‌های اصلی جامعه‌ی اسلامی را در نمایی كوچك نشان میدهد. هر یك از احرام و طواف و سعی و وقوف و رمی و حركت و سكون در اعمال حج، یك اشاره‌ی نمادین به بخشی از بدنه‌ی تصویری است كه اسلام از اجتماع مطلوب خود ارائه كرده است.


 تبادل دانسته‌ها و داشته‌ها میان مردم كشورها و مناطق دور از هم، و تعمیم آگاهی‌ها و تجربه‌ها، و خبرگیری از وضع و حال یكدیگر، و زدودن بدفهمی‌ها و نزدیك كردن دلها و انباشتن توانها برای مقابله با دشمنان مشترك، دستاورد حیاتی و بسی بزرگ حج است كه با صدها گردهمایی مرسوم و معمول نمیتوان آن را به دست آورد.

 آئین برائت كه به معنی بیزاری از همه‌ی بی‌رحمی‌ها و ستمها و زشتی‌ها و فسادهای طواغیت هر زمان و ایستادگی در برابر زورگویی و باج‌گیری مستكبران دورانها است، یكی از بركات بزرگ حج و فرصتی برای ملّتهای مظلوم مسلمان است. امروز برائت از جبهه‌ی شرك و كفر مستكبران و در رأس آن آمریكا، به ‌معنی برائت از مظلوم‌كشی و جنگ‌افروزی است؛ به ‌معنی محكوم كردن كانونهای تروریسم از قبیل داعش و بلك‌واتر آمریكایی است؛ به ‌معنی نهیب امّت اسلامی‌بر سر رژیم كودك‌كش صهیونیست و پشتیبانان و كمك‌كنندگان آن است؛ به ‌معنی محكومیّت جنگ‌افروزی‌های آمریكا و دستیارانش در منطقه‌ی حسّاس غرب آسیا و شمال آفریقا است كه رنج و مرارت ملّتها را به نهایت رسانده و هر روزه مصیبت‌های سنگینی بر آنان وارد كرده است؛ به معنی بیزاری از نژادپرستی و تبعیض بر اساس جغرافیا و نژاد و رنگ پوست است؛ به‌ معنی بیزاری از رفتار استكباری و خباثت‌آمیز قدرتهای متجاوز و فتنه‌انگیز دربرابر رفتار شرافتمندانه و نجیبانه و عادلانه‌ای است كه اسلام، همه را به آن دعوت میكند.


 اینها اندكی از بركات حجّ ابراهیمی است كه اسلام ناب، ما را به آن فراخوانده است؛ و این، نماد مجسّمِ بخش مهمّی از آرمانهای جامعه‌ی اسلامی است كه هر سال به وسیله‌ی آحاد مردم مسلمان، به كارگردانی حج، نمایشی عظیم و پُرمضمون پدید می‌آورد و با زبانی گویا، همه را به تلاش برای ایجاد چنین جامعه‌ای فرا میخواند.


 نخبگان جهان اسلام كه جمعی از آنان از كشورهای مختلف هم‌اكنون در مراسم حج حضور دارند، وظیفه‌ای سنگین و خطیر بر دوش میكشند. این درسها باید به همّت و ابتكار آنان به مجموعه‌ی ملّتها و افكار عمومی منتقل شود و دادوستد معنوی اندیشه‌ها و انگیزه‌ها و تجربه‌ها و آگاهی‌ها به‌دست آنها تحقّق یابد.


 امروز یكی از مهم‌ترین مسائل جهان اسلام، مسئله‌ی فلسطین است كه در رأس همه‌ی مسائل سیاسی مسلمانان با هر مذهب و نژاد و زبان قرار دارد. بزرگ‌ترین ظلم قرنهای اخیر در فلسطین اتّفاق افتاده است. در این ماجرای دردآور، همه چیزِ یك ملّت -سرزمینش، خانه و مزرعه و دارایی‌هایش، حرمت و هویّتش- مصادره شده است. این ملّت به توفیق الهی شكست را نپذیرفته و از پا ننشسته و امروز از دیروز پُرشورتر و شجاعانه‌تر در میدان است؛ ولی نتیجه‌ی كار نیازمند كمك‌ همه‌‌ی مسلمانان است. ترفند معامله‌ی قرن كه به ‌وسیله‌ی آمریكای ظالم و همراهان خائنش زمینه‌سازی میشود، جنایتی در حقّ جامعه‌ی بشری و نه ‌فقط ملّت فلسطین است. ما همگان را به حضور فعّال برای شكست این كید و مكر دشمن فرا میخوانیم و به حول و قوّه‌ی الهی آن را و همه‌ی ترفندهای دیگر جبهه‌ی استكبار را در برابر همّت و ایمان جبهه‌ی مقاومت، محكوم به شكست میدانیم.


 قال الله العزیز: اَم یُریدونَ كَیدًا فَالَّذینَ كَفَروا هُمُ المَكیدون.(۲) صدق الله العلیّ العظیم. توفیق و رحمت و عافیت و قبولی طاعات را برای همه‌ی حجّاج محترم از خداوند مسئلت میكنم.

سیّدعلی خامنه‌ای    
۱۴مردادماه۱۳۹۸     
مصادف با ۳ذی‌الحجّه۱۴۴۰

 

۱-سوره‌ی حج، بخشی از آیه‌ی ۲۷

۲-سوره‌ی طور، آیه‌ی ۴۲

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است