امروز دوشنبه  ۱۸ فروردين ۱۳۹۹
2019/09/04 - 02:05

سخنرانی معاون وزیر امور خارجه كشورمان در چهاردهمین نشست مجمع راهبردی بلد در اسلوونی

در آستانه ورود به سال 2020 میلادی، «قانون قدرتمندان» حتی بیش از گذشته بر «قدرت قانون» غلبه دارد.

در آستانه ورود به سال 2020 میلادی، «قانون قدرتمندان» حتی بیش از گذشته بر «قدرت قانون» غلبه دارد.

آقای سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه كشورمان كه به منظور شركت در دور سوم گفتگوهای سیاسی ایران و اسلوونی و نیز شركت در چهاردهمین اجلاس مجمع راهبردی بِلد(Beld Strategic Forum) به این كشور سفر كرده است، امروز در یكی از نشست های این مجمع شركت و سخنرانی نمود.

در این سخنرانی عراقچی ضمن اشاره به سیاست های سلطه طلبانه آمریكا و خروج آن كشور از توافقنامه‌ها و معاهدات متعدد دوجانبه و چندجانبه گفت در آستانه ورود به سال 2020 میلادی، «قانون قدرتمندان» حتی بیش از گذشته بر «قدرت قانون» غلبه پیدا كرده است. وی گفت در حالی كه آمریكا هر روز از چندجانبه گرایی و نظم بین المللی مبتنی بر قانون بیشتر فاصله می‌گیرد، دیگر كشورها و به خصوص كشورهای اروپایی ناتوان از مقابله با این وضعیت بوده و تسلیم سیاست های یكجانبه آمریكا شده‌اند. عراقچی گفت امروز اقتصاد كشورهای اروپایی كاملا تحت سلطه دلار آمریكا قرار دارد و شركت ها و بانك های اروپایی از دستورات خزانه داری آمریكا بیشتر پیروی می كنند تا از دستورالعمل های كشورهای خودشان، چرا كه آمریكا از قدرت دلار و از تهدید تحریم همچون یك سلاح برای تحمیل سیاست ها و خواسته‌های خود بر دیگران بهره می‌گیرد.

عراقچی در ادامه به ذكر مثال هایی از سیاست های قلدرمآبانه آمریكا در صحنه بین‌الملل پرداخت و گفت اصل پایبندی به توافقات یك اصل بنیادین در حقوق بین‌الملل است ولی آمریكا به سادگی و فقط به این دلیل كه منافع آمریكا در برخی توافقات تامین نشده است یا به این دلیل ساده كه یك رئیس جمهور از دستاوردهای رئیس جمهور گذشته خوشش نمی‌آید از توافقات مهم بین المللی همچون برجام، پیمان آب و هوایی پاریس و ... خارج شده است و این به معنی مرگ تدریجی چندجانبه گرایی و نظم بین المللی قانون سالار است.

عراقچی ضمن اشاره به اینكه برجام تصمیم شورای امنیت سازمان ملل و بخشی از قطعنامه شورای امنیت است اظهار داشت آمریكا با خروج از برجام، به عنوان یك عضو دائم شورای امنیت قطعنامه این شورا را نقض كرده ولی متاسفانه این امر با سكوت و بی عملی جامعه بین المللی مواجه شده است. وی گفت آیا اگر یك كشور دیگر هم این كار را كرده بود همین برخورد با او می‌شد كه كشورها به جای محكوم كردن و تحریم كردن به دنبال جلب رضایت او باشند؟! متاسفانه جامعه بین‌الملل به سمت پذیرش زور و قلدرمآبی پیش می رود و نظم بین المللی تابع زور قدرتمندان شده است. این نكته ای است كه باید مورد توجه كشورهای مستقل قرار گیرد و برای آن چاره اندیشی شود.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است