امروز دوشنبه  ۱۸ فروردين ۱۳۹۹
2019/07/31 - 12:58
چهارشنبه 9 مرداد 1398 - 12:58
در دیدار سفیر كشورمان با رئیس شورای ملی اسلوونی

تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران پیرامون برجام و تحولات اخیر در منطقه و تبادل نظر پیرامون گسترش روابط دوجانبه

در دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران با رئیس شورای ملی اسلوونی، مواضع كشورمان در خصوص توافق هسته ای و آخرین تحولات منطقه، تشریح شد و عرصه های همكاری دو جانبه بویژه در حوزه روابط اقتصادی و تجاری، مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

در دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران با رئیس شورای ملی اسلوونی، مواضع كشورمان در خصوص توافق هسته ای و آخرین تحولات منطقه، تشریح شد و عرصه‌های همكاری دو جانبه بویژه در حوزه روابط اقتصادی و تجاری، مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

كاظم شافعی سفیر جمهوری اسلامی ایران با آقای آلویز كوشتسا رئیس شورای ملی اسلوونی دیدار و گفتگو كرد. در این ملاقات مواضع و نقطه نظرات جمهوری اسلامی ایران پیرامون برجام و توافق هسته ای بویژه در خصوص تصمیمات اخیر كشورمان در تعلیق داوطلبانه برخی تعهدات بواسطه خروج یكجانبه آمریكا از برجام تبیین و آخرین وضعیت و تحولات منطقه، تشریح گردید.

رئیس شورای ملی اسلوونی ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و خاطرنشان ساختن برخی محدودیت ها، اظهار داشت: این محدودیت ها نمی‌تواند از همكاری‌ها در عرصه بین المللی در زمینه‌هایی كه مقررات و قوانین بین المللی مقدور می سازد، مانع گردد. وی با اشاره به شرایط خطیر فعلی، افزود: ملت و كشور ایران از یك پیشینه و تاریخ و فرهنگی با قدمت طولانی برخودار است. كوشتسا ضمن اشاره به عواقب و پیامدهای جنگ بویژه در رابطه با ملت اسلوونی، اظهار نمود: بدین لحاظ تلاش می كنیم كه به حفظ صلح، تقویت تعامل و همكاری و برابری ملت ها، مساعدت و كمك كنیم. رئیس شورای ملی اسلوونی در ادامه ضمن اشاره به ظرفیت‌های همكاری دو كشور از جمله در حوزه‌های گردشگری و قطعه‌سازی خودرو، محدودیت‌های فعالیت شركت‌ها و صنایع كوچك و متوسط اسلوونی را از جمله وابستگی به بازار منطقه‌ای، برشمرد و اضافه كرد: در زمینه اقتصادی و تجاری آماده همكاری و تعامل هستیم.

كاظم شافعی سفیر كشورمان در اسلوونی نیز با ارائه توضیحاتی مواضع و نقطه نظرات كشورمان را پیرامون توافق هسته‌ای، دلایل و علل تعلیق برخی تعهدات داوطلبانه كشورمان در این توافق در پی خویشتنداری یكساله در قبال عدم انجام تعهدات از سوی سایر طرف ها و اقدامات و تصمیمات یكجانبه و خودسرانه آمریكا و اعمال مجدد و تشدید سخت ترین تحریم ها از سوی آن كشور، تشریح نمود. شافعی ضمن تأكید بر امكان گسترش تبعات و  پیامدهای منفی هرگونه تشدید تنش در منطقه به سایر مناطق و كشورها، تأكید كرد كه جمهوری اسلامی ایران واقعا بدنبال حل مسائل و چالش ها از طریق گفتگو می‌باشد. سفیر كشورمان ضمن اشاره به منافع متقابل همكاری‌های اقتصادی و تجاری دو كشور خواستار تشویق و ترغیب شركت ها و صنایع كوچك و متوسط اسلوونی جهت ورود به عرصه همكاری و محروم نساختن خود از منافع تجارت با ایران گردید. وی ضمن اشاره به تبادلات تجاری هفتاد میلیون یورویی دو كشور طی سال گذشته به رغم چالش ها و مشكلات ناشی از تشدید تحریم ها، اظهار نمود كه تبادلات تجاری دو كشور ظرفیت افزایش تا چندبرابر طی دوره زمانی 5 ساله را دارا می‌باشد.

لازم به ذكر است شورای ملی اسلوونی به عنوان نهادی مجزا از پارلمان این كشور، نمایندگی منافع اجتماعی، اقتصادی، حرفه ای، محلی را با برخوردار بودن از نمایندگانی از كارمندان، كارفرمایان، كشاورزان، تاجران و صنعتگران، و حرفه‌های مستقل و نمایندگانی از حوزه‌های غیرتجاری و حافظان منافع منطقه ای، عهده دار است. این نهاد در قالب قوه مقننه فعالیت می كند و كاركرد قانونگذاری دارد، هرچند به تنهایی قانون وضع ننموده و قوانین مصوب پارلمان را اصلاح می كند.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است