امروز دوشنبه  ۱۸ فروردين ۱۳۹۹
2020/02/14 - 18:57
View 175

برگزاری مراسم روز ملی جمهوری اسلامی ایران همزمان با چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در اسلوونی

مراسم روز ملی جمهوری اسلامی ایران همزمان با چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، در لوبلیانا پایتخت اسلوونی برگزار گردید.

چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران طی مراسم با شکوهی با حضور شماری از مقامات و مسئولین سیاسی و اقتصادی، شخصیت‌های فرهنگی و مذهبی، علمی، دانشگاهی و رسانه‌ای، مدیران و نمایندگان نهادهای اقتصادی و شرکت‌های بزرگ اسلوونی، سفرا و دیپلمات‌های خارجی مقیم و هموطنان ایرانی، در لوبلیانا پایتخت اسلوونی، برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که شامگاه بیست و یکم بهمن ماه 1398 و در شب پیروزی انقلاب اسلامی وبا نواختن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلوونی آغاز شد، کاظم شافعی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلوونی طی سخنانی ویژگی‌ها و شعارهای انقلاب اسلامی ایران را که مبتنی بر اسلام‌خواهی، صلح‌طلبی، استقلال و آزادی‌ بود، تشریح کرد.

شافعی در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به وقایع تلخ و شیرین سال گذشته، اظهار داشت: افزایش فشارهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی و تروریسم اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران، تشدید تنش ها و اقدام تروریستی اخیر این کشور که منجر به شهادت قهرمان ملی ایرانیان سردار شهید سپهبد سلیمانی گردید و همچنین در زمانی  که تنش‌ها بین ایران و آمریکا بالا گرفته بود، سقوط هواپیمای اکراینی دل تمامی هموطنانم را در ایران و اقصی نقاط جهان به درد آورد و سخت اندوهگین و غمگین ساخت. سفیر کشورمان در ادامه اظهارات خود ضمن اشاره به تضعیف برجام و توافق هسته ای به عنوان یکی از موفق ترین نمونه‌های کارکرد موفق دیپلماسی بواسطه خروج آمریکا و در سایه تهدیدات این کشور علیه سایر کشورها و شرکت های حتی اروپایی طرف تجارت با ایران،همراه با بی عملی سایر طرف های امضاءکننده توافق و به رغم انجام تعهدات کامل از سوی جمهوری اسلامی ایران، اظهار نمود: این امر سبب شد که ایران ناگزیر به کاهش تدریجی تعهدات در راستای توازن بخشیدن به تعهدات و منافع در این توافق گردید.

شافعی ضمن اشاره به سیاست اصولی دولت ایران مبنی بر پرهیز از هرگونه خشونت و جنگ و نیز بهره گیری از ابزار و ظرفیت دیپلماسی و دیالوگ برای حل اختلافات و مشکلات موجود، اضافه کرد: تأکید جمهوری اسلامی ایران بر حل و فصل مسائل منطقه از مسیر تعامل و گفتگوی سازنده توسط خود کشورهای منطقه است و «طرح صلح هرمز» در همین راستا از سوی وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ارائه شده است.

سفیر کشورمان در ادامه، ضمن خاطرنشان ساختن مناسبات دوستانه، متعادل و پایدار مبتنی بر احترام متقابل میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلوونی و اراده مقامات عالی دو کشور جهت توسعه مناسبات دوجانبه، به تداوم رایزنی‌های سیاسی دو کشور در سطح وزرای امور خارجه در لوبلینا اشاره نمود و افزود: برنامه‌ریزی لازم برای گسترش همکاری‌های فی‌مابین از طریق اجرایی شدن موافقت‌نامه اقتصادی دو کشور و برگزاری نخستین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور و اعزام هیأت‌های اقتصادی به دو کشور طی سالجاری میلادی، پیش‌بینی شده است.

کاظم شافعی در پایان با مخاطب قرار دادن هموطنان ایرانی مقیم اسلوونی اظهار نمود: کشور عزیزمان طی سالی که سپری شد با مجموعه‌ای از حوادث تلخ و شیرین روبرو شد. وحدت و یکدلی و احساس مشترک تمامی ایرانیان با هر گرایش و عقیده ‌که درتشییع پیکر سردار سلیمانی متبلور گشت، به رغم تلخی و اندوه شهادت این سردار بزرگ، یادآور وحدت و همدلی و فداکاری‌های روزهای آغازین انقلاب بود و کشورمان را درقبال اهداف شوم دشمنان بیمه نمود. امیدوارم به برکت این جانفشانی‌ها، همدلی میان مردم، وعزم و اراده و تلاش یکایک ایرانیان، کشورمان را همواره در صلح و آرامش و رفاه مشاهده کنیم.

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است