گردشگری

کشور اسلوونی در اروپای مرکزی در تماس با آلپ، کوه‌های دینارسکو، دشت پانون و آدریاتیک واقع شده است.

40 درصد خاک اسلوونی جزو آلپ می‌باشد که در مقایسه با دیگر کشورهای آلپی از سهم نسبتا زیادی برخوردار است. 56.5 درصد مساحت اسلوونی را جنگل، 38 درصد زمین‌های کشاورزی، 6 درصد آب، 1.7 درصد صخره، 2.5 درصد زمین با سنگ یا آجر، 4 درصد جاده، 1 درصد راه آهن و 1 درصد زمین‌های تعریف نشده تشکیل می‌دهند.

اسلوونی دارای آب و هوای مدیترانه‌ای و قاره‌ای (اروپایی) می باشد. متوسط درجه حرارات در ماه تابستان 21 درجه سانتیگراد و متوسط درجه حرارت در ماه زمستان صفر درجه سانتیگراد می‌باشد. سه رودخانه ساوا، دراوا و مورا طولانی‌ترین رودخانه‌هایی هستند که از اسلوونی عبور می‌کنند. رودخانه ساوا با طول 940 کیلومتر طولانی‌ترین رودخانه اسلوونی است که 221 کیلومتر آن در داخل اسلوونی جریان دارد.

اسلوونی دارای سه دریاچه طبیعی سرکنیشکو، بلد و بوخین می‌باشد. دریاچه بوخین با 2.3 کیلومتر مربع و با عمق 45 متر و دریاچه بلد با مساحت 1.45 کیلومتر مربع و با عمق متوسط 31 متر، از جمله دریاچه‌های توریستی اسلوونی محسوب می‌شوند.

 

شهرها و جاذبه های گردشگری:

1- لوبلیانا:

لوبلیانا پایتخت، پرجمعیت‌ترین و بزرگترین شهر اسلوونی است. لوبلیانا جزء پایتخت‌های کوچک اروپایی محسوب می‌شود. این شهر به عنوان پایتخت سبز اروپا در سال 2016 انتخاب شده است.

قلعه لوبلیانا از مشخصه‌های مهم توریستی لوبلیاناست. میدان پرِشِرن، اصلی‌ترین میدان شهر است و سه پل که از روی رودخانه لوبلیانیتسا عبور می‌کند و پل اژدها در فاصله 100 متری از میدان پرِشِرن و کلیسای کاتدرال واقع شده است.

 

2- ماریبور:

ماریبور با 95.881 نفر جمعیت (آمار سال 2015) دومین شهر بزرگ اسلوونی محسوب می‌شود. قدمت تاریخی این شهر حدود 850 سال است. ماریبور مرکز دانشگاهی، فرهنگی، ورزشی، فستیوالی و همچنین نمایشگاهی در اسلوونی محسوب می‌شود. این شهر در سال 2012 میلادی، به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شده است.

 

3- کوپر (بندر کوپر):

بندر کوپر با 23.726 نفر جمعیت، ششمین شهر بزرگ و تنها دریچه ارتباط آبی اسلوونی با جهان است. زبان رسمی این شهر اسلوونیایی و ایتالیایی است.اهمیت کوپر، در بندر این شهر است. بندر کوپر تنها بندر باری اسلوونی است و کوتاه‌ترین راه بین اروپای مرکزی و شرقی با مدیترانه است.

 

4- پُتوی:

شهر پُتوی با 18.000 نفر جمعیت، قدیمی‌ترین شهر اسلوونی است. اولین ساکنان این شهر بیش از 1400 سال پیش در این شهر زندگی می‌کرده‌اند. شهر پُتوی به محل برگزاری مراسم‌های فرهنگی و همچنین داشتن مرکز آب درمانی معروف است.

 

جاذبه های گردشگری اسلوونی:

- رودخانه سوچا

- دو غار پوستوینا و اشکوتسیانسکا 

- دریاچه بلِد

- دریاچه بوخین

- پارک ملی تریگلاو

- شهرهای ساحلی پورتوروژ و پیران

- کرانسکا گورا

- پیست های اسکی کرانسکا گورا، پوخوریه، روگلا و کرواوتس.